Jogurty roślinne

Jeden z ulubionych produktów śniadaniowych, który doskonale nadaje się również jako samodzielna przekąska, dodatek do pysznego deseru, a także składnik wielu potraw. Za tradycyjnym jogurtem – bo o nim właśnie mowa – jeszcze do niedawna tęskniło wiele uczulonych na laktozę osób. Dziś każdy, bez wyjątku, może delektować się smakiem jogurtu roślinnego, będącego zdrową i smaczną alternatywą.

Jak powstają jogurty roślinne?

Od pokoleń znamy tradycyjne jogurty będące przetworami mlecznymi. Nie każdy jednak wie, jak wiele możliwości otwiera przed wytwórcą wdrożenie do swojej oferty również jogurtów roślinnych. Produkty te mogą bazować na mleczkach roślinnych lub pastach z orzechów, m.in.:

evel=”1″>owsa.

W zależności od wybranej bazy, produkt finalnie będzie miał inną konsystencję, wartości odżywcze oraz smak, na który wpływ mają również dodatki. Wykorzystanie różnorodnych surowców do produkcji jogurtów roślinnych zapewnia bogatszą ofertę, co zwiększy prawdopodobieństwo, że trafimy w gusta szerszej grupy konsumentów. 

Wartości odżywcze jogurtów roślinnych

Nabiał produkowany z mleka krowiego stanowi źródło wapnia – cennego składnika w codziennym jadłospisie. Gdy decydujemy się na wyłączenie z naszej diety produktów zawierających laktozę, muszą z niej zniknąć również jogurty. Roślinne alternatywy posiadają wiele cennych składników – czy wśród nich znajduje się również wapń? 

Tak! I jako producent żywności dedykowanej dla wegan, wegetarian, flexitarian oraz osób uczulonych na laktozę, możesz ten fakt zdecydowanie wykorzystać i podkreślić. Jogurty roślinne produkowane z np. z orzechów nerkowca są bogate w białko. Zawierają również wapń. Dodatkowo możesz wzbogacić jogurty o preparat zwiększający stężenie tego pierwiastka dodając węglan lub cytrynian wapnia.

Jogurty roślinne dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Jakich? To zależy od składu produktu. Jeżeli wytwarzamy jogurt np. z wykorzystaniem pasty z nerkowca, produkt będzie zawierał m.in.:

 • białko roślinne,
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe NNKT (omega-3, omega-6),
 • witaminy rozpuszczalne w tłuszczu (A, D, E, K),
 • witaminę C oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12),
 • minerały: potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, żelazo, mangan, miedź, selen,
 • błonnik pokarmowy,
 • fitosterole.

Jogurty roślinne – właściwości 

Jak już wspomnieliśmy, poszczególne właściwości jogurtów roślinnych zależą od tego, z jakiej kombinacji składników produkt został wyprodukowany. Niemniej jednak wszystko zaczyna się od bazy, której ilościowo jest w jogurcie najwięcej. Pozostałe elementy rec

eptury mogą za to wpływać na smak produktu.

Powracając do przykładu jogurtu roślinnego z pasty z nerkowców, ten produkt będzie wykazywał takie właściwości, jak m.in.:

 • w

  spomaganie odporności organizmu (dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy C),

 • wzmocnienie kości i zapobieganie osteoporozie (wapń, witamina D),
 • pozytywny wpływ na układ nerwowy (NNKT, magnez, witaminy B6 i B12),
 • zapobieganie anemii (żelazo, miedź),
 • pozytywny wpływ na skórę (m.in. witamina E),
 • oczyszczanie i regulowanie pracy układu trawiennego (błonnik pokarmowy).

Poszerz swoją ofertę o jogurty roślinne

Dlaczego warto rozszerzyć swoją ofertę o te produkty? Z trzech powodów. Jogurty roślinne są bardzo zdrową alternatywą dla produktów wytwarzanych z mleka zwierzęcego. Mogą je bezpiecznie spożywać osoby uczulone na laktozę. 

Są także świetnym rozwiązaniem dla osób, które dbają o zdrowie, a także o figurę – zawarte w jogurtach wegańskich wielonienasycone kwasy tłuszczowe nie przyczyniają się do tycia. Ponadto surowce, z jakich wytwarza się jogurty cechują się niskim indeksem glikemicznym, co stanowi również solidny argument dla diabetyków.

Jogurty roślinne mogą występować w różnych wariantach smakowych – zarówno w wydaniu naturalnym, jak i w wielu wersjach owocowych. Możliwości sporządzenia kompozycji jest dokładnie tyle, na ile tylko pozwoli kreatywność producenta. 

Najważniejsze jest jednak to, aby zadbać o najwyższą jakość poszczególnych surowców. Aby mieć pewność, że Twoje jogurty roślinne dostarczają Twoim klientom wyłącznie to, co najlepsze, zamów surowce w Vegan Stock – wyłącznie od sprawdzonych producentów.